Sok marketing kampány a helytelen kommunikáció, a teljesíthetetlen elvárások, az elégtelen piaci tudás és a tiszta márkaüzenet hiánya miatt már a kezdetektől bukásra van ítélve. Összeszedtük a leggyakrabban előforduló influencer marketing hibákat és megnézzük, hogy lehet elkerülni őket, és miképp lehet győztesen kikerülni ebben a világban.
1, Az influencer poszt tartalma nem váltja be a hozzá fűzött reményeket
Előfordul, hogy a márkák nincsenek megelégedve azzal a tartalommal, amit az influencer közzétesz. A legtöbbször azonban ez nem kizárólag az influenszer hibája.
Itt egy remek példa:
A márka egy WeChat influenszerrel működik együtt, és azt várja el, hogy egy cikk 80%-a róla szóljon. Publikálás után derül ki, hogy ez a valóságban csak 20%, illetve a több vizuális anyagot tartalmazó posztoknál 40-ből csupán 10 képen szerepel termékük.
Mint fizető szponzorban, biztosan benned is felmerülne a kérdés: ,,Nem kéne, hogy az egész poszt rólam szóljon?”
A válasz nem, ugyanis az influencer marketing nem így működik.
Influencerként nem hirdethetsz meg egy az egyben termékeket. Sokkal nagyobb hasznot hoz mindenkinek, ha egy kedves történetbe csomagolva adják el termékeidet, úgy, hogy a közönség ezt tudatosan észre sem veszi.
Ha mégis azt szeretnéd, hogy a poszt nagyobb része szóljon a márkáról, vagy akár csak egy bizonyos termékről, akkor bizony ellenállhatatlan lehetőséget kell megcsillogtatnod az influencer szeme előtt. De vajon rendelkezésre áll-e elég érdekes háttér infó, melyet felhasználhat?
Ahogy egy korábbi cikkben már leírtuk, a legtöbb bejegyzésekkel kapcsolatos vita abból fakad, hogy egyik fél kommunikációja sem egyértelmű. Normális esetben, amikor egy influencerrel működsz együtt, a lehető legtöbb információval kell őt ellátnod a kampánnyal kapcsolatban, a nagy vonalaktól a legapróbb részletekig. Az ilyen kampány ülések elsőre fölösleges erő- és időbefektetésnek tűnhetnek, azonban hosszú távon tagadhatatlan hasznuk van.
Amit még érdemes figyelembe venni, az az, hogy elképzelhető, hogy egy poszt Neked, mint márkának nem tetszik. De, ha az influencer kardoskodik mellette, fontold meg, hogy megbízol benne. Hagyd meg az alkotói szabadságát, hiszen jobban ismeri követőit, mint te. Konzultálj az influencer ügynökségeddel, mint független harmadik féllel.
David Gulasi, a híres kínai influenszer megosztotta a témához fűződő tapasztalatát.
Készített egy videót, melyben bemutatta a márkát, azonban annak nem nyerte el a tetszését. Úgy érezték, hogy a bemutatni kívánt termék nem elég hangsúlyosan szerepel benne.
Megkérték, készítse el újra, amelybe ő bele is egyezett, de figyelmeztette őket, hogy a másodiknak korántsem lesz olyan hatása közönségére, mint az elsőnek.
Így is lett, amint megosztotta a második videót (amit egyébként a márka képviselői imádtak), követői negatív hozzászólásokat tettek közzé a videó alatt. Azt írták eladta magát, és csak pénzt próbál keresni a kínai emberek félrevezetésével. Az elmúlt hónapokban megsokasodtak a leghíresebb magyar influencerek oldalán is a hasonló megjegyzések. A követőket már zavarja a nyíltan sok reklámtartalom, eleinte csak megjegyzéseket tesznek, de később leiratkoznak ezen oldalakról.
David amúgy azonnal levette a posztot és feltöltötte az eredetit másnap. Rajongóinak – és végül a márkának is – sikerélményt okozva ezzel.
2, Rosszul kiválasztott influencerek
Olykor bármennyi munkát fektet be az influencer egy-egy megrendelésbe, elképzelhető, hogy a marketing mégsem fog a várt hatékonysággal működni. Ekkor arra gyanakodhatunk, hogy rosszul választottunk influencert.
Gyakori hiba, hogy kisebb nemzetközi cégek limitált költségvetésük miatt úgy gondolják, jobban járnak, ha néhány kisebb befolyással rendelkező influenszerrel kezdenek el dolgozni. Néha ez valóban jobb, de a márkaépítés egyes fázisaiban lehet, hogy épp egy nagyobb követői táborral rendelkező influencer bevonása segítené inkább a márka pozitív hírnevének kiépítését.
Ez fordítva is érvényes. Sokan mindenképpen neves influencert vagy celebet szeretnének, miközben a céljaiknak sok kisebb, mikro vagy nanoinfluencer jobban megfelelne.
3, Ajándékot küldesz az influencernek, ő pedig nem posztol róla
Termékek ajándékozásával gyümölcsöző kapcsolatot alakíthtsz ki influencerekkel, ami gyakran akár “ingyen reklámhoz” is segíthet. Ezt azonban ne várd el. Rengetegen gondolkodnak keresnek barter lehetőséget, így a jó influencereknél is nagy a verseny, nem írhatnak mindenről. Inkább építs kapcsolatot. A többi majd jön magától. ha meg nem, azt kalkuláld be a kampányköltségekbe.
Van azonban néhány dolog, amivel javíthatod az esélyeidet: Elég egyedi a terméked ahhoz, hogy meg akarja osztani követőivel? Milyen a csomagolása? Tedd különlegessé valahogy.
A terméked száraz tészta? Sebaj, akkor is tedd különlegessé. Tedd a tésztát csinos dobozba, tégy mellé fűszereket, receptkönyvet, vagy kézbesítse azt egy főszakács ruhába öltözött futár. Árulkodjon gondoskodásról a csomag. Légy rendkívüli!
4, A márka felkészületlensége könnyen bajt okozhat
Az élő bejelentkezések népszerűek, és nagy hatást lehet velük gyakorolni a nézőkre. Sok márka időszakosan influencereket hív sajtótájékoztatóikra és egyéb eseményeikre. Mégis, nem mindig gondoskodnak a megfelelő környezetről, amely a zavartalan munkát elősegítené, így természetesen az eredmény katasztrófa lesz.
Az egyik leggyakoribb hiba a meggondolatlan helyszínválasztás, főleg lassú internet eléréssel. Egyszer egy ilyen élő közvetítésen az egyik influencer bemutatta, hogy az esemény, amelyen részt vett, egy hotel alagsorában volt, ahol alig volt térerő. A szervezők gondoskodtak WiFi elérésről, azonban arról elfeledkeztek, hogy körülbelül 50 élő közvetítő, több száz újságíró próbálja meg egyszerre ugyanazt a sávszélességet használni.
A Top gasztro influencer, Antoine Bunal mesélt arról, amikor egy hatalmas nemzetközi márka kérte fel egy főzőműsorba. A díszletért és a felszerelésért ők feleltek. Azonban, amikor ő megjelent, nem volt áram, amellyel működésbe hozhatta volna a népszerűsítendő berendezést. A műsornak már kezdődnie kellett volna, azonban még mindig nem volt áram, így improvizálnia kellett, szórakoztatnia a közönséget, amíg a probléma meg nem oldódott. Ez megengedhetetlen.