Az utóbbi 2-3 évben jelentősen megnőtt az influencer marketing iránti érdeklődés., Az elmúlt három évben 1500%-kal nőtt a keresés a Google-ben az „influencer marketing” szóra. Shane Barker jókat szokott mondani a témában, nézzük meg, most mit mond:
Mit várhatunk az influencer marketing jövőjétől?
Egy influencer marketinggel kapcsolatos felmérésből kiderült, hogy a marketingesek 63%-a növelte influencer marketing büdzséjét idénre. Egy másik tanulmány szerint az influencer marketingnek 2020-ra 10 millió dolláros piaca lesz.
Csakúgy, mint az összes többi marketingstratégiában, az influencer marketingben is jöhetnek új trendek, technológiák, amelyekkel érdemes tisztában lenni. Ötöt gyűjtöttünk össze ezek közül:
1., A hangsúly a mikro-influencereken van
A kevesebb néha több. Igaz ez a mikro-influencerekre is, egy jó influencer marketing kampány nem feltétlen a követők számán múlik. Számos influencer nem valós (fake) követőket vásárol, ami az elérést jelentősen csökkenti. A mikro-influencerek kevés követővel rendelkeznek, de éppen ezért személyesebb, közvetlenebb kapcsolatot tudnak ápolni követőikkel, ezáltal egy reklám is sokkal hitelesebben hathat. Igaz, ez sokkal munkaigényesebb, az extra feladatokat vagy a márka team-nek vagy az ügynökségének kell ellátni, aminek szintén vannak költségei.
2., Az influencer hálózatok kialakulása
Az influencer marketing jövője a közösségről szól. A márka és az influencer érdeke is egy: megszólítani a közösségét. Az influencer növelheti a márka hírnevét, de ez fordítva is igaz, az influencer hírneve attól is függ, hogy milyen márkákkal dolgoznak együtt. Az influencer marketing jövője ezen szempontok és érdekek megfelelő összekapcsolódása. Nagyon nem mindegy, hogy a márkát ki fogja képviselni, sokkal jobban meg kellene válogatni és a márkához igazítani az infuencereket is, és nem mindig csak a kézenfekvő asszociációkra kell gondolni.
Vegyünk például egy márkát, amely napvédő krémeket árul. Ilyen esetben nyilvánvaló, hogy a divat-, szépség-és életmód témákkal foglalkozó influencerekre esik a választás, ugyanakkor az utazást és a sportot képviselő véleményvezérek is jól illhetnek egy hozzá.
3., A házon belüli influencer programok növelése
Egyre több márka felismeri, hogy mennyire fontos a kollaboráció az influencerekkel, és rájönnek, hogy a hosszú távú kapcsolatok kialakítása elengedhetetlen lesz a jobb marketing eredmények érdekében. Ezek a kapcsolatok azonban nem mindig házon kívül születnek! Az influencer marketing jövője a házon belüli influencer programokban is rejlik. A tartalom disztribúció helyett a házon belüli influencer marketing az emberek közötti kapcsolatok kiépítésére összpontosít. Jelenleg a Macy’s rendelkezik a legnagyobb ilyen csapattal, ők jelenleg 300 belső influencerrel dolgoznak együtt.
4., Szigorúbb iránymutatások
Két éve az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság jónéhány közszereplőnek, márkának és influencernek figyelmeztető levelet küldött ki azért, amiért nem követték az elvárt szabályokat az influencer marketing során. Hasonlóan járt el a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is Magyarországon.
Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság iránymutatásokat adott ki a fogyasztók érdekeinek védelmére. Ezek az irányelvek kötelezővé teszik, hogy az influencerek nyilvánosságra hozzák a márkákkal való kapcsolataikat. Ha egy influencer ingyen kap egy terméket és szponzorált tartalomról van szó, akkor azt is fel kell tüntetni a reklámban. Emiatt gyakori, hogy a #szponrozálttartalom és a #fizetettbejegyzés szavak felbukkannak a posztokban. A jövőben még ennél is szigorúbb iránymutatásokra számíthatunk.
5., A CGI (computer-generated imagery) influencerek
Miközben az influencerkedés fénykorát éli, addig a technológia fejlődésének köszönhetően már egy újfajta influencer ág vette kezdetét. A CGI-influencerek tulajdonképpen számítógépes technológiával létrehozott virtuális modellek. Lil Miquela, az egyik legnépszerűbb CGI influencer együttműködött már a Calvin Klein, a Diesel és a Prada márkákkal is.
Hasonlóképpen, Shudu, egy másik CGI influencer, a Fenty Beauty és a Balmain márkák modelljeire épült, valamint a Cosmopolitan magazinban és a Vogue Australia-ban is szerepelt.
A jövőben népszerűbb lehet majd a CGI influencer igénybevétele, hiszen egy márka számára fontos az esetleges kockázatok csökkentése. Egy CGI influencert a márka sajátjára formálhatja és többek között elkerülheti a valódi influencerek általi kiszámíthatatlanságot. De vajon ez mennyire lesz hiteles a közösségre nézve?