Lassan kilábal a marketing ágazat a járvány okozta válságból és a márkák újra költeni kezdenek. Az influencerek pedig – főleg azok, akik bevételül jelentősebb részét előadóművészetből, rendezvényekből teremtették elő – alig várják, hogy újra dolgozhassanak. Lássuk hát, hogy a legfrissebb trendek szerint, mi hozhat bevételt az ügynökségeknek és az influencereknek, illetve, hogy mire kell odafigyelnünk a kampányok kivitelezésénél!
Alapvető különbség a korábbi évekhez képest, hogy az influencer marketing már nem csak a fűszer a kampányterveken, már nem csak a „próbáljuk ki, aztán majd meglátjuk” kategóriába tartozik, hanem hosszútávon is fix része a márkák kommunikációjának. Az Altimeter Research nemrégiben azt javasolta, hogy a marketingesek a büdzséjük 25%-át fordítsák influencer kampányokra, mert ezek sokkal autentikusabbak és jobb eredményekkel kecsegtetnek, mint a hagyományos csatornák.
Miközben egyre többen csapnak fel influencernek, egy ilyen válságidőszak arra is jó, hogy tisztulást hozzon a piacon. Nemcsak a barát, de a jó kommunikátor is a bajban ismerszik meg. 2020 első félévében sok olyan nemes ügy és jótékony kampány volt, amelyhez érdemes volt csatlakozni, és sok olyan bakit is láttunk, amivel alaposan leírhatta magát valaki. Az ügynökségek azzal hibázhattak nagyot, ha azt gondolták, hogy most ki kell használni ezt az időszakot, és gombokért le kell szerződtetni az influencereket arra a pár megmaradt kampányra. A letört árak úgysem tarthatók, viszont a megrontott kapcsolatok nehezen fényesíthetőek ki újra. Szóval, azok, akik nem nyerészkedni akartak a válság alatt, de a fennmaradáson túl még erősödtek is a követők vagy az ügyfelek szemében, azokra szép új korszak vár, ha nem hagyják figyelmen kívül az alábbi 10 tényezőt:
- Miközben az új generációk már nem a megasztároknak hisznek, hanem a haveroknak, az is kiderült, hogy a kisebb csoportok könnyebben szólíthatók meg, mint a nagy tömegek. A mikro influencerek ezzel párhuzamosan egyre nagyobb szerepet kapnak, ők ugyanis többet foglalkoznak a követőikkel, ezáltal sokkal jobb az engagementjük. (Ez a mérőszám került az első helyre egy-egy influencer elemzésekor, vagyis már rég nem a követői szám a legmeghatározóbb.)
- A videós tartalmak több embert érnek el, és jobban megragadják a figyelmet, ezért egyre több kampányban kapnak helyet a (legjobb ROI-t produkáló) live bejelentkezések és egyéb mozgóképi tartalmak.
- A márkák olyanokkal akarják képviseltetni magukat, akik tényleg át tudják adni a brand üzeneteket. Egyre többször jelent előnyt, ha az influencer legalább ismeri a márkát, de még jobb, ha remdszeres használója is. Vége azoknak az időknek, amikor hetente új sampon mulasztotta el a korpát.
- Háttérbe szorulóban a márkaismertségi kampányok, a megrendelők, akik egyre tudatosabban kezdik összehasonlítani az influencermarketing ROI-ját (a befektetés megtérülését) más csatornák hatékonyságával, mérhető eredményeket várnak. Ezzel párhuzamosan várható azon konstrukciók megjelenése, amelyekben a teljesítmény (kattintás, megtekintés, eladás) alapján történik az ügynökség/influencer kifizetése.
- A specializálódott influencerek iránt nő az érdeklődés, mert az egyre inkább telítődött piacon valamivel ki kell tűnni a tömegből.
- Ahogy növekszik az influencer marketingre fordított forintok száma, úgy nő az igény ezen költések igazolására, alátámasztására. A megrendelők most már stratégiát és adatokat is akarnak a pénzükért, amivel az ügynökségek szerepe is jócskán felértékelődik – ezek nagyvállalati szintű szállítására ma még leginkább csak ők képesek.
- Nem üzenettovábbítókra, hanem tartalomkészítőkre van szükség: mára a marketingesek is belátták, hogy nem azzal járnak jól, ha a saját üzenetüket az influencer szájába adják, hanem azzal, ha megengedik a véleményvezéreknek, hogy a saját szája ízük szerint és stílusukban interpretálják azokat.
- Az alkalmi kapcsolatoknál fontosabbak már a hosszútávú együttműködések. Ezeket nehezebb megtalálni és költségesebb nyélbe ütni, de ezek azok az együttműködések, amelyek egy háromhónapos válságot is túlélnek.
- A TikTok az új platform, és ez már a nagy nemzetközi márkák 2020-as tervében is megjelent, igaz, néha hazánkban még kicsit akadozva történik ezek kivitelezése.
- A B2B és a foglalkoztatásügyi mikro-influencerek szerepe hatalmas mértékben értékelődött fel.