Egy sikeres influencer marketing kampányhoz szükséges a jó brief is, ami az a dokumentum, amelyben a megbízó tájékoztatja az ügynökséget a kampány vagy a hirdetés paramétereiről, valamint a munkához szükséges információkról. Ez általában egy egyoldalas dokumentum, ami áttekintést ad a kampány céljairól.
Összegyűjtöttünk 12 alapvető fontosságú elemet, amelyek alkalmazásával helytálló briefet lehet írni, valamint pár olyan hibáról is beszámolunk, amelyek rontják a brief értékét, a kampány hatásfokát.
- A hirdető/márka neve
Magától értetődő, hogy a dokumentum első mondataiban tüntessük fel a hirdető/márka nevét. Sorry, de előfordul, hogy kimarad, vagy keveredik a corporate és termék brand, és nem egyértelmű, mire vonatkozik a brief.
- A hirdető/szponzor márkamodellje
Ha létezik ilyen. Amennyiben nincs, úgy rövid tájékoztatásra van szükség a márka piaci helyzetéről, versenytársairól, a márka tulajdonságairól, a márka előtti kihívásokról, a márka által nyújtott előnyökről, értékekről, a márka személyiségéről, a kampány céljairól, egyéb felhasznált kampányeszközökről (hirdetések, tartalommarketing, stb.), a kampány és a kreatív stílusáról, Ha több influencer is közreműködik, akkor illik megosztani ezek listáját is, hogy ne később derüljön ki számukra, hogy nem vállalható egyik-másik influencernek ezek közül valaki.
- A szponzorált tartalom közzétételéhez szükséges social média fiók
Ha saját felületről akarunk tartalmat népszerűsíteni, akkor ennek pontos elérését adjuk meg. Ha az influencernek több csatornája van, akkor pontosan jelöljük meg, melyiket szeretnénk igénybe venni. A briefben fel kell tehát tüntetni azokat a social-fiókokat, amelyeken a reklámposztok jelenjenek majd meg. Legyünk konkrétak, előfordulhat, hogy egy @név alatt több felhasználó is fut, a pontos profilt kell megadni.
- A szponzorált tartalom leírása
A briefnek tartalmaznia kell a kampány leírását, részletes ismertetését, az Instagram posztok és az Insta-sztorik számát, amelyeket az influencer készít az együttműködések során. Tüntessük fel a posztok tervezett időponti megjelenését is. További olyan fontos információk is szükségesek a leírásba, mint a márka hivatalos Instagram profiljának feltüntetése az általuk használt hashtagekkel. Ha van olyan hazai vagy nemzetközi tartalom, amelynek a stílusa tetszik, akkor adj elérés hozzá, vagy ha olyat találtál, ami nagyon nem tetszik, akkor ahhoz is. Ezek fontos orientációt jelentenek az influencer számára.
- A kampány céljainak tisztázása
Fontos azt is beleírni a dokumentumba, hogy milyen influencer személyiség lenne a legalkalmasabb a feladatra (ismerjen magára az influencer), ki a célcsoport (az influencer célcsoportja gyakran teljesen más, mint maga az influencer), az influencer milyen pontokat és hogyan fogalmazzon meg a promócióban, mi az üzenet célja, ami támogatja egyben a kampány céljait is. A kampány eredményességét mérő KPI-okat is meg kell határozni a kampány célokkal egyetemben. A márkaismertség növelése esetén például a Reach és Engagement közös alkalmazása lehet a KPI, de egy app népszerűsítő kampány során a letöltések száma, és a pozitív vélemények megléte lehet érdekes.
- Pontok, amelyeket az influencer mondandójába helyezzen el a kampány során
Egy influencernek a lehető leghitelesebben kell átadnia az információkat az olvasóinak, fontos, hogy a saját véleményével nyilvánítsa ki tetszését a termék iránt, ezáltal sokkal hitelesebb tud lenni a promócióban. A szájbaadott mondatok mindig kilógnak, észreveszik őket a követők és nemtetszésüket fejezik ki, végső esetben leiratkoznak.