A kvantitatív mérési lehetőségeknek köszönhetően meghatározhatjuk a megtérüléseket, azaz a ROI mértékét. Az influencer marketing manapság az egyik leggyorsabban növekvő kommunikációs csatorna. Tavaly az amerikai marketingesek 86%-a nyilatkozott arról, hogy influencer marketinget használ, 39%-uk pedig azt válaszolta, hogy ez a fajta marketingeszköz 2018-ban fog igazán növekedésnek indulni.
De vajon hogyan mérjük a megtérüléseket (ROI)? Az amerikai influencer ügynökség, a Mediakix, négy kategóriát különböztet meg, amelyek meghatározhatják a ROI (Return On Investment) mértékét:
– Hirdetésre szánt összeg megtérülése
– Elérés
– Elkötelezettség
– Közösségi vélemény, érzelem kifejezése
Ezekkel az elemekkel könnyen megtervezhetünk egy influencer kampányt úgy, hogy a befektetett és a megszerzett pénzösszeg arányos legyen. A Follow Me több mint 10 kampánycélt határozott meg, és ezek mindegyikéhez egyedi cél- és ROI rendszert állított fel. Az alábbiakban a mediakix.com rendszerét mutatjuk be, és kiegészítjük azt néhány általunk is fontosnak tartott ponttal (a mi módszertanunkat egy külön poszt mutatja majd be)..
- Konverziók és a hirdetésre szánt összeg megtérülése
A digitális marketing alapja a konverzió. Akkor beszélhetünk konverzióról, amikor a felhasználó interakciót kezdeményez, többek között hirdetésekre kattint, weboldalon vásárol vagy éppen regisztrál, feliratkozik valahol és ennek bekövetkezése a tulajdonos szempontjából értékes. A márkák számos mutatókat használhatnak az optimális konverziós arány és a ’ROAS’, azaz a hirdetésre szánt összeg megtérülése elérése érdekében.
Erre alkalmas eszköz többek között a ’Click through rate’, rövidítve CTR, ami a kattintások számát fejezi ki. A CTR tökéletes eszköz a reklám hatékonyságának mérésére. Ezek a kattintások több helyre vezethetnek, ideértve a webhelyeket vagy éppen közösségi média oldalakat, ahol az olvasók többek között vásárolhatnak, letölthetnek, feliratkozhatnak és regisztrálhatnak, amelyekre aztán további mérőszámokat lehet felállítani.
Értékesítés
Az értékesítés az a forma, amelyet talán a legtöbb vállalat alkalmaz, hiszen eladásösztönzéssel lehet a legkönnyebben meggyőzni a vásárlókat. A jó értékesítési stratégia alapja, hogy felismerjük a célközönséget és meghatározzuk a lehető legjobb árazást, és vonzóan csomagoljuk be a terméket, jól promótáljuk azt. Nincs ez máshogy az influencer kampányoknál sem. Akkor leszünk csak sikeresek, ha az értékesítési lánc minden eleme jól ki van találva.
Letöltések
A digitális termékek letöltése egyre népszerűbb, leginkább a játék és mobil iparágakban. Ide tartoznak például a szoftverek, játékok, alkalmazások és a könyvek. A letöltések száma jól mérhető, és a befektetett költség is. Azaz a megtérülés is.
Feliratkozások, regisztrációk
Egy márka követőjeként történő feliratkozás vagy egy cég webhelyére történő regisztráció közvetlen kapcsolatot teremt a márka és az ügyfél között. Regisztrálni leggyakrabban hírlevélre vagy weboldalra szokás, míg a különböző social média oldalakon – úgy mint a Facebookon, az Instagramon vagy éppen YouTube-on – feliratkozni van lehetőség.
Forgalomterelés
A forgalom növelése is fontos eszköz annak érdekében, hogy minél sikeresebb legyen egy kampány. Ha egy fogyasztó átkattint egy adott márkára, akkor találhat számára értékes és releváns információkat, amelyeknek köszönhetően később is visszatérhet a weboldalra.
CPA – cost per acquisition
A CPA lehetővé teszi, hogy mi magunk határozzuk meg, mennyit akarunk fizetni egy konverzióért, azaz például egy vásárlásért vagy feliratkozásért. A CPA segítséget nyújthat abban, hogy az ajánlatot úgy állítsuk be, hogy a lehető legtöbb kattintást érjük el, azaz, ha az influencer hisz a kampányban, akkor akár siker-alapú teljesítést is bevállal.
Szentiment elemzés
Általában nem használják, pedig helyenként hasznos kiegészítő lehetőség. Kvalitatív elemekkel gazdagítja a kampányról felépülő képet, és hasznos segítség a márka jövőbeni kommunikációjához.
Piackutatás
Értékes információkat nyerhetsz a rajongóidról, lehetséges vevőidről, tesztelheted termékeidet, elképzeléseidet.
Közösségépítés
Az influencerek közösségeit egyesítheted saját, meglévő közösségeiddel, vagy újat építhetsz.
- Elérés
Fontos, hogy képet kapjunk a megtekintések számáról, hiszen egy kampány tervezéséhez elengedhetetlen tudnunk, hogy jelenleg mennyi olvasóval/követővel rendelkezünk. Instagramon, YouTube-on és Facebookon is könnyen megnézhetjük, hogy milyen népszerűek vagyunk. Nem csak Magyarországon, de az egész világon ott a nagy trükk az influencer marketingben, hogy a márkák követőszámot vesznek és nem elérést vagy interakciót. Pedig egy 500.000-es Facebook sztár manapság kb. 15.000 embert ér el valójában, vagy egy 200.000-es Insta influencer 40-60.000 főt (sőt, az utóbbi időben sokan kevesebbet, úgy tűnik, most az Insta kezdte módosítani az algoritmusát…). Jó lesz erre figyelni legközelebb, ugye?